Kezelési útmutató
Tárolás:
A használt pelenkákat a következő mosásig érdemes egy erre kinevezett fedeles vödörben tárolni.
A vödörbe egy méretben beleillő mosóháló nagyban megkönnyíti a mosógépbe való áthelyezést, illetve mosás közben óvja a pelenkákat, hosszítja az élettartamukat!
A pelenkákat minden esetben szedjük részeire, amennyire csak tudjuk: a zsebesekből vegyük ki a betéteket, a prefoldokat hajtsuk szét, ami ösze volt patentolva, patentoljuk szét, stb...
A tépőzáras pelenkákat érdemes már ilyenkor bebiztosítani, összetépőzárazni, hogy mosás közben ne ragadjon bele más pelenka, mert az roncsolhatja azt.
Száraz tárolásnak nevezzük azt, amikor a vödörbe nem teszünk/öntünk semmit, csak a pelenkákat halmozzuk egymásra. Esetleg 1-2 csepp jó minőségű teafaolajat csepegtethetünk, de ez is elhagyható.
Nedves tárolás, amikor a vödörbe vizet engedünk, és ebben áztatjuk a pelenkákat egészen a mosásig. Ebben az esetben ecetet vagy teafaolajat szoktak a vízbe csepegtetni, de vigyázni kell, mert a bambusz pelenkáknak például az ecet kifejezetten rosszat tesz! (mi a száraz tárolás pártján vagyunk)
Mosás:
1. Első használat előtt: A pelenkákat első használat előtt mindig mossuk ki! Bizonyos anyagok, főleg a bambusz és a kender, csak többszöri mosás után érik el az igazi nedvszívó képességüket.
2. Milyen gyakran mossunk? Mosni általában 2-3 naponta szokás, de ez csak egy irányadó szám. A mosás gyakorisága természetesen több tényezőtől függ: hány darab pelenkánk van, hány pelenkás van a háztartásban, mekkora a mosógépünk, stb... tehát előfordul, hogy valaki naponta, de olyan is, hogy valaki csak 4 naponta mossa a pelenkákat. Ennél ritkábban már azért rizikós lenne, a baktériumok elszaporodása miatt!
3. Külön mossuk a mosható pelenkákat? Olyan háztartásból sincs kevés, ahol a mosható pelenkákat és a család egyéb szennyesét nem különítik el, inkább a szín szerinti szétválasztást alkalmazzák. Ennek semmi akadálya! Ebben az esetben viszont ügyelni kell arra, hogy továbbra is megfelelő kezelésben részesüljenek a mosható pelenkák.
4. Milyen hőfokon mossuk a pelenkákat? A pelenkákon vagy eredeti csomagolásukon mindig feltünteti a gyártó, hogy milyen hőfokon szabad mosni az adott darabot. Ha ez a cimke már kopott vagy nincs meg a csomagolás, érdemes betartani a 40 fokos limitet, ezzel ugyanis biztosan nem árthatunk. Szinte minden pelenka gyártó cég előrukkolt már egy speciális, antibakteriális hatást biztosító adalékanyaggal, amely már alacsony hőfokon is fertőtleníti a pelenkákat. Ilyenek: Nappy Fresh pelenkafertőtlenítő, MioFresh, Tots Bots Potion, FuzziBunz Detergent, stb. Pici babák esetén és tiszta pamut darabok esetén 60 fokig is "merészkedhetünk", de nem feltétlen szükséges.
5. Mivel moshatom a pelenkákat? Talán ez a legkényesebb kérdés a mosható pelenkát használók körében.
Mosószóda: hatékony és olcsó megoldást nyújt egy átlagos háztartásban, ez tény. Mosható pelenkák esetén viszont ügyelni kell arra, hogy a bambusz anyaggal nincs jó viszonyban! Sajnos könnyen nagy kárt tud tenni benne, mindenképp kerülendő! Más anyagösszetételű pelenkák esetén - ha a gyártó máshogy nem javasolja - nyugodtan használható. Száraz tárolás esetén 1-1 evőkanál segít a kellemetlen szagok elleni harcban.
Ecet: hatékony és olcsó megoldás bolti öblítőszer helyett. Jót tesz a mosógépnek, vízlágyító hatása van, ezáltal a textilek is puhák lesznek ecet használatakor. Amelyik mosógépben sok szilikon alkatrész van, annak nem annyira ajánlott a rendszeres ecet használat. A legtöbb anyag szereti az ecetet, de természetesen itt is akadnak kivételek. A PUL külsőket és minden olyan pelenkát, mely tartalmaz elasztánt óvjuk az ecettől, ugyanis nagyon gyorsan elbánik velük! A bambusz anyag sem kimondottan szereti az ecetet sajnos. Ha nem is minden mosásnál, de érdemes időnként bevetni az ecetet a mosható pelusoknál - ügyelve persze az előbb említett kitételre! Ecetet szinte minden háztartási és élelmiszer boltban árulnak, beszerzése egyszerű.
Mosódió: Sokan használnak mosódiót a mindennapi mosáshoz, sajnos a mosható pelenkák esetében használata nem javasolt. Hiába szuper környezettudatos választás, a textilszálakat eltömíti, így a pelenkák nedvszívóképességet nagy mértékben csökkenti! Pelenka külsők mosásakor kárt nem okoz.
Folttisztítás:
Folttisztító szappanok, melyeket bátran használhatsz mosható pelenkákhoz:
Marhaepe szappan
Szárítás:
A mosható pelenkák - csak úgy, mint más textilek - száradhatnak szárítón/szárítókötélen, illetve szárítógépben is.
Szárítón/szárítókötélen történő szárítás: vitathatatlanul olcsóbb és "zöldebb" megoldás a pelenkák levegőn történő szárítása! Ez történhet lakásban, jó idő esetén a szabadban. A száradási idő a pelenka típusától és anyagától is függ, ezt mindenképp érdemes mérlegelni ismerve saját körülményeinket. Pici lakásban, télen kifejezetten zavaró lehet, ha napokig száradnak a pelenkák, ilyen esetben megfontolandó lehet gyorsabban száradó pelenkákból felépíteni a készletet. A pelenkák szempontjából legideálisabb a szabad levegőn történő szárítás. A napfény kifejezetten előnyös, baktériumölő és fehérítő hatása jól ismert! Közvetlenül radiátoron szárítani a pelenkákat nem ajánlott!
Szárítógéppel történő szárítás: ha a háztartás részét képezi nálatok a szárítógép, nyugodtan használhatod azt a mosható pelenkákkal is! Érdemes azonban kerülni a magas hőfokú szárító programot, inkább picit hosszabb, de kíméletesebb beállítást válassz! Pelenka külsőidet pedig semmiképp ne kockáztasd...
Így mosunk mi:)