12. fejezet: Segítség! Kiázik a zsebes pelus!
1. Mit ellenőrizzek először, ha kiázott a pelus? Az első és legfontosabb tudnivaló, hogy a zsebes pelenka lelke a zsebbe tett nedvszívó betét/prefold/tetra/stb. Nincs az a szuper fazon, ami szárazon tartja a babát, ha a nedvszívó kapacitás nem elég erős a pelusban. Ha kiázott a pelenka valahol, akkor szedjük ki a betétet és nézzük meg, hogy a nedvszívó anyag bírna-e még többet, vannak-e még száraznak tűnő részek. Ha nincsenek ilyenek és az egész anyag erősen ázott, akkor erősebb nedvszívóra vagy gyakoribb peluscserére lesz szükség.
2. Ezek szerint úgy tűnik nem elég a nedvszívó kapacitás, mennyire tömhetem meg a zsebet? A zsebes pelusok szélessége, hossza, a zseb bősége márkánként erősen változó lehet, így tehát nincs aranyszabály arra, hogy hány betétet vagy hány centi vastag/hosszú tömést lehet használni. Amire viszont figyelni kell, hogy a zseb ne legyen annyira megtömve, hogy szoros legyen, feszüljön. Ha túl van tömve a zseb, akkor maga a pelus is szorítja a betétet, így kipréselődik a pisi és combnál is eláll, tehát szabad utat kap a pisi kifolyásra. Íme egy túltömött BumGenius zsebes pelus, láthatóan a zseb túlfeszül és a combnál emiatt eláll:
Lehet ehelyett a betétet a zsebbe visszahajtva tenni, hogy valahol több réteg legyen, mint máshol:
3. Hogyan hajtsam a betétet, kell-e hajtani egyáltalán? Nekem bevált a sokat pisilős kukacosomnál, hogy előre, kuki magasságban visszahajtom az egyik betétet a kettőből, így ott több nedvszívó réteg keletkezik és jobban fel tudja szívni a sok pisit, ami főleg előre folyik, így sokszor cserekor a popsi részen még száraz is marad a betét. Lehet ilyen hajtással próbálkozni lányoknál is, ebben az esetben figyeljük meg mondjuk egy óra használat után, hogy a betét melyik része a legnedvesebb és oda hajtsunk plusz réteget. Hason alvóknál alváskor előnyös lehet az elöl hajtás, háton alvóknál az alulra/hátra hajtás. Betétet hajtani azonban egyáltalán nem kötelező. Nekem is van olyan pelusom és betétem, amit nem kell hajtogatni, anélkül is mindig száraz marad, de vannak olyanok is, ahova kifejezetten kell a plusz hajtogatás.
4. Nehezen megy a hajtogatás, valami más ötlet? Az is megoldás, hogy egy betétet felvágunk 2-3 részre, beszegjük a legegyszerűbb öltéssel és a kis betétdarabot tesszük a kritikus területre hajtogatás helyett. Esetleg meg lehet próbálni a betétet a zseben kívülre helyezni, nem a zsebbe.
5. Nincs tele a betét, de hasnál/hátnál kiázik. Miért? Több dolog miatt is előfordulhat.
-
Az egyik dolog lehet az, hogy elől és hátul a zseb két végén a tömés túl vastag és a belső rész kifordul a patentozás/tépőzárazás felett, még ha feladáskor rendesen állt is. Egy kis mocorgás után a túl duci zsebvég kifordulhat és a zseb belső felülete érintkezhet a ruhával, így ázást okozhat. Ha túl hosszú a betét, akkor a fentiek alapján inkább hajtsuk rövidebbre, így lazábbra hagyva a zseb két végét, hogy szépen rásimuljon a pocira és hátra. Nézzen ki így:
-
Akkor is előfordulhat deréknál kifordulás, ha túl hosszúra/rövidre van állítva a pelus. Ha egyméretes pelussal próbálkozunk, akkor próbáljuk nagyobbra/kisebbre állítani és nézzük meg, hogy szépen rásimul-e a derékra másik állásban. Ha méretes pelussal van a gond, akkor érdemes nagyobb/kisebb verziót is kipróbálni, lehet hogy már méretet kell válni. A jó méretű pelusnak szintén úgy kell kinéznie derékban, mint a fenti képen.
-
Fiúknál előfordulhat a hasnál kiázás, ha a kukac felfelé áll a pelus alatt és egyből derék magasságra megy a pisi. Általános szabály (nem csak mosható pelusnál), hogy fiúknak hajtsuk le a kukacot mielőtt bezárjuk a pelust, így nem pisil közvetlenül derékra.
-
Egyértelműnek tűnik, de azért megemlítem azt is, hogy a betét/ prefold/ stb ne lógjon ki a zsebből, mert úgy kicsúszhat a pelusból elől/hátul, attól függően, hogy melyik végen van a zseb nyílása. Ezt is tartsuk szem előtt.
6. Nincs tele a betét, de combnál kiázik a pelus. Miért? Itt is lehet több oka a kiázásnak:
-
A pelus nem simul rá megfelelően a combra, rést hagyva a combihusi és a pelus széle között, így szivárgást okozva. Akkor passzol jól a pelus, ha a combgumírozás nem fordul ki, nem áll el, hanem kényelmes feszességgel öleli körbe a babacombot. Figyeljünk arra is, hogy ne legyen túl szoros a combgumi, mert az kényelmetlen lehet a babának és piros nyomokat hagyhat a bőrén, a már mocorgókat ki is dörzsölheti. Egyméretes pelusok hosszát általában patentozással vehetjük rövidebbre/hosszabbra, hogy a combgumi feszességét be tudjuk állítani helyesen, de van például állítható combgumis típus is (pl. A Charlie Banana zsebes). Használtabb pelus esetén a gumik idővel megnyúlhatnak, akár el is szakadhatnak. Ezeket általában egy kicsike ügyességgel lehet cserélni házilag, vagy javíttatni is lehetséges. Ilyen a túl laza combgumi:
-
Az is előfordulhat, hogy olyan a pelus varrása combnál, hogy hiába fekszik szépen fel a babahusira, kilátszik a varrásnál a pelenka belső része. Ebben az esetben szépen be kell fordítani, hogy ne látszódjon, csak a külső, így nem fog kiázni.
-
A pelusból kinyomhatja a pisit a túl szoros body. Moshatózásnál felkészülhetünk, hogy általában egyel nagyobb méretű bodyt kell adni a babára vagy body hosszabbítót is lehet használni, mert a vastagabb pelus miatt kell a hosszának annyi, hogy kényelmes legyen. Ha túl szoros a body, akkor két oldalt kinyomhatja a pisit a pelusból. Ez nem csak a zsebesekre igaz, minden pelusnál figyelni kell erre. Ez egy extrém példa, de egy túl szoros body nem csak a pelusnak okoz problémát, de szét is pattanhat:
-
Kakifogó (papír)betét használata esetén figyeljünk arra, hogy a vékony kis anyag sehol ne lógjon ki a pelusból. Ha a kakibetétnek csak egy picike csücske is kikandikál valahol, ott garantáltan kiázást is okoz. Mindig ellenőrizzük a pelusozás végén, hogy semmi nem lóg ki sehol a pelusból!
7. A pelus nem a szélén, hanem a közepén ázik át. Miért? Minden pelenka típus és kombináció tartalmaz egy vízzáró réteget. Ezt hívják PUL/PUR anyagnak, ami lényegében egy vékony műanyag réteg. Ez a réteg erős mechanikus behatás esetén, túl magas hőfokon mosás/szárítás vagy elöregedés miatt sérülhet és repedés vagy lyukacska keletkezhet rajta. Ebben az esetben a pelus ott kezd el ereszteni, ahol a vízzáró réteg sérült. Ilyen esetben nem sok minden tudunk tenni. Nagyon apró lyukacska esetén segíthet a lanolinnal bedörzsölés, de komolyabb sérülésnél ez nem megoldás. Ha a pelus már nem használható, akkor még mindig jó lehet betét nélkül nyáron úszópelusnak, vagy zsebes pelenkabelsőnek egy jól működő külsővel. :) Amennyiben gyapjú külsőt használunk és az kezd középen átázni, akkor valószínűleg időszerű egy lanolinozás.
8. A fentiek alapján minden stimmel, mégis kiázik a pelenka. Erre mit mondasz? Előfordulhat olyan eset is, hogy a gyermek hirtelen, Niagara-szerű pisizuhatagot szabadít a pelusba. Ilyenkor megeshet, hogy a nedvszívó réteg belül nem tudja elég gyorsan magába szívni a nagy adag pisit és áradás keletkezik. Tipikusan lassan szívó anyag a kender például. Próbálkozzunk más anyagú nedvszívóval, vagy felülre olyan anyagot tegyünk, ami gyorsabban elvezeti a pisit, alulra pedig erősebb nedvszívót.
9. Régebben még nem volt gond ugyanezzel a pelussal, de most folyton ázik. Mit tegyek? Több dologra figyelj:
-
A fenti okok közül bármelyik bármikor előfordulhat. Ahogy a gyermek hízik, nyúlik, egyre aktívabb, egyre többet eszik/iszik, a pelussal hozzá kell igazodnunk. Rendszeresen ellenőrizzük, hogy kell-e már nagyobb méretre állítani vagy váltani, hogy kell-e erősebb nedvszívó anyag és hogy még mindig passzol-e a pelus fazonja a változó formájú viselőjére.
-
A már említett elöregedés is előfordulhat a gumiknál, "szőrhullatás"/"kopaszodás" a bambusz pelusoknál, sérülés a vízzáró rétegen.
-
Ellenőrizd, hogy jó mosószert használsz-e. Lehetséges, hogy a mosószer amit használsz vagy popsikrém, esetleg púder felgyűlt a pelusban és rontott a nedvszívó képességen. Ilyen esetben érdemes "stripping"-et csinálni, azaz áztatásos mélytisztítást. Erről bővebben a mosásról szóló fejezetben olvashatsz.
10. Semmi nem használ, továbbra is ázunk :( Legvégső esetben ajánlom, hogy egy jobb nedvszívó képességű típust próbálj ki, például egy nadrágpelenka belső + külső kombinációt. Ezek általában több nedvességet képesek felszívni és bent tartani, sokat pisilő babáknál néha ez az egyetlen megoldás.
Ide kattintva olvashatod a Mosható Pelenka Kódex további fejezeteit:
1. fejezet: Bevezető
2. fejezet: Típusok és előnyeik
3. fejezet: Mosás és tárolás
4. fejezet: Kiegészítők
5. fejezet: Moshatózás házon kívül
6. fejezet: Képes szótár
7. fejezet: Anyagismeret
8. fejezet: Úszópelenkák
9. fejezet: Piros pelenka nyomok
10. fejezet: Mosható popsitörlő kendők
11. fejezet: Gyapjú pelenka kisokos
MOST EZT OLVASTAD: 12. fejezet: Segítség! Kiázik a zsebes pelus!
13. fejezet: Mosható pelenkák karbantartása
14. fejezet: Segítség! Kiázik a csónakos pelenka!
Az Ökolurkó webáruház (www.okolurko.hu) oldalán megjelenő Mosható Pelenka Kódex cikkek az Ökolurkó Kft. szellemi tulajdonát képezik és szerzői jogvédelem alatt állnak. Bármilyen formátumú engedély nélküli másolásuk, terjesztésük jogi lépéseket von maga után.
blog comments powered by Disqus