Pelenka kalauz

Kicsit elvesztél a mosható pelenkák világában? Előfordul, ne aggódj!;) Ezen az oldalon igyekszünk minden pelenkatípusról átfogó képet alkotni! 

A mosható pelenka típusokat sokan sokféleképpen szokták kategóriákba sorolni. Íme a típusok rövid leírása, ahogy szerintünk logikus, könnyen átlátható:


All-in-one (sok helyen használt rövidítése AIO)
                                                           
A "mindent egyben" típusú pelenka lényege, hogy a külső nedvességzáró és a belső nedvességszívó rész gyárilag egyben van. 
+ előnye mindenképp az egyszerű használatban rejlik! Semmivel nem bonyolultabb a használata, mint egy eldobható pelenkáé, így nagyszülők, apukák, esetlegesen bölcsödék preferált fajtája:) Minden bizonnyal jól "összerakott" rendszerről van szó, nem kell azon törni a fejünket milyen külsőt, milyen belsővel használjunk.
- hátránynak említeném a lassabb száradási időt és a tényt, hogy minden pelenkacserénél a külsőt is cserélni kell, így nagyobb készletre lesz szükség és a külsők elhasználódása is esetlegesen előbb bekövetkezik a "kötelező" mosások következtében. 
AIO pelenka: Bambino Mio Solo,  Blueberry Basix,


All-in two (sok helyen használt rövidítése AI2)

Ez a pelenka típus nagyon hasonlít az előző kategóriához, mondhatni ez az AIO "kistestvére". A külső nedvességzáró és a belső nedvességszívó rész egyben van, de jelen esetben ezek már szétpatentolhatók! 
+ előnye mindenképp az egyszerű használatban rejlik! Semmivel nem bonyolultabb a használata, mint egy eldobható pelenkáé, így nagyszülők, apukák, esetlegesen bölcsödék preferált fajtája:) Minden bizonnyal jól "összerakott" rendszerről van szó, nem kell azon törni a fejünket milyen külsőt, milyen belsővel használjunk. A szétszedhetőség lehetőséget ad arra, hogy ha a külső részt tisztának értékeljük pelenka cserénél, akkor csak a betétet cseréljük benne. A pelenka külső általában más betétekkel, belsőkkel is megállják a helyüket, csak méretben/formában megfelelőnek kell lenniük.
- hátránya számomra ismeretlen:)
AI2 pelenka: Pop-in, Best Bottom


Zsebes pelenka 
                                                                   

Zsebes pelenkák esetében a pelenka külső belső felületén egy általában szárazontartó rész található. Egy elöl vagy hátul található nyíláson keresztül van lehetőség a betétek, azaz a nedvszívó rész behelyezésére (betömködésére:)

+ előnye, hogy a már betétekkel ellátott pelenkát továbbra is egyben fel lehet adni a gyerkőcre, használata egy fokkal bonyolultabb, de továbbra is az "egyszerű" kategóriába esik. A nedvszívó képességet a behelyezett betétek számával lehet variálni: kicsiknél 1, nagyobbaknál 2 betéttel vagy kisméretű prefolddal használható
hátránya, hogy általában nem bír annyit, mint egy külső-belső kombináció, sokan hiányolják a dupla combgumírozást/ combszárnyat
Zsebes pelenka: Blümchen, Charlie Banana, Rumaprooz


Hibrid pelenka
                                                             

Bizonyos pelenkagyártó cégek olyan pelenkarendszert alkottak meg, amiben mosható és eldobható betétek használatára is van lehetőség! Ezek az eldobható betétek - szemben a hagyományos eldobható pelenkákkal - nagyon könnyen és gyorsan lebomlanak, ezzel is csökkentve ökológiai lábnyomunkat! 

+ előnye, hogy utazáskor sem kell feladnunk a környezetbarát pelenkázást, ugyanakkor nem kell magunkkal hurcolni a koszos, használt pelenkákat.
- hátránya, hogy ezek a speciális, biológialiag lebomló betétek drágábbak, mint egy átlagos eldobható pelenka. 
Hibrid rendszerek: gDiapers, Charlie Banana


Külső-belső pelenka

Sokak által használ és szeretett pelenkázási mód, mikor pelenka külsőket és belsőket különböző variációkban használnak egymással. Két részből áll tehát a feladni való pelenka, de nem kapcsolódik egymásba a kettő, mint az AI2-nál.

+ előnye a végtelen variációban rejlik: mindenki saját igényeihez tudja igazítani a készlet felépítését. 
- hátránya, hogy a pelenka két - vagy több darabban kerül feladásra, ami egy izgő-mozgó lurkónál néha kihívást jelent!

1. Pelenka külső: 
                                                                         

A pelenka külső lehet PUL, PUR, gyapjú anyagból - esetlegesen díszítő textilekkel egybedolgozva.

Feladata, hogy a gyerkőcön tartsa a pelenka nedvszívó részét és ne engedjen ki nedvességet. Esztétikai feladatot is betölt, sokan úgy tekintenek rá, mint egy ruhadarabra. Lehet szép, színes, mintás, de visszafogott, minimalista stílust is képviselhet. 
Pelenka külsők:  Blümchen, Planet Wise, Bambino Mio, Rumparooz, Econobum

2. Pelenka belső: 

  •  Nadrágpelenka belső:

                                                        
Ez egy nagy nedvszívású anyagból készült, nadrágpelenka formájú darab, melynek használata egyszerű, akárcsak az eldobható pelenkáé. A tapadós műanyag helyett tépőzárral vagy patenttal záródik a gyerkőc pocakján. Általában nedvszívásban verhetetlen, de a száradási ideje magas. Klasszikus megoldást jelent az éjszakai pelenkázásra. Pelenka belső: Csimota, Popolini, Totsbots
  • Prefold pelenka:
                                                  
A prefold pelenka egy téglalap alakú, többrétegű, nagy nedvszívású textilt jelöl. A középső harmadban általában még vastagabb, általában 6-8 réteg anyag van összevarrva. Használata külön pelenka külsővel, de zsebes pelenka töltőanyagaként is ismert. Száradási ideje gyors, nedvszívása nagy, viszont hajtogatni kell, amit nem mindenki szeret. Prefold: Csimota, Econobum pemut prefold, Popolini pamut prefold, Bambino Mio pamut prefold,

  • Mosható betét:
                                                          
Mosható pelenka betétet lényegében minden pelenka külsővel tudunk használni, csak arra kell figyelni, hogy méretben összepasszoljon a külsővel. Legjobb, ha van, ami a helyén tartja a betétet. Ez lehet egy belső fül elöl-hátul a pelenkában, lehet egy csónakos pelenka külső megoldás, és a szebes pelenkák töltőanyaga is lehet. 
  • Tetra pelenka:

                                                         
Ez egy hagyományos négyzet alakú textil, melyet gondosan összehajtva különböző pelenka külsőkkel használhatunk. Egyszerű, költséghatékony típus. Tetra pelenka: Disana biopamut, Bambino Mio


Egy pár szó a méretezésről: avagy méretes vagy egyméretes pelenkát válasszunk?


Amennyiben méretes pelenkát választasz, számolnod kell azzal, hogy valószínűleg többe fog kerülni, mint az egyméretes társa! Hogy miért éri meg mégis? Íme néhány előnye:
1. szinte biztosra veheted a jobb illeszkedést
2. mindig az adott testmérethez arányaiban jól illő "csomag" méretet kapsz
3. a pelenka természetes elhasználódását jelentősen csökkenti, így a kistestvér is szép darabot örökölhet, hiszen csak egy-egy időszakban használtátok

Nálunk kapható: Minori

Az egyméretes pelenkák patentokkal állíthatók méretre, általában 3-4 kg-tól 12-14 kg-ig ajánlják őket a leírások, de ez természetesen márkánként, típusonként változó. Sajnos előfordul, hogy pici babák szinte "elvesznek" ezekben a pelenkákban, és az is, hogy 2,5 évese korára kinövi az örökmozgónk. Ennek ellenére egy fontos érv mindenképp mellettük szól, méghozzá az, hogy az egyszeri beruházással több pénz marad a zsebedben.
Nálunk kapható: Pop-in, Blümchen
          

Valahol a 2 típus között találhatóak a kétméretes pelenkák. Ezek szinte kivétel nélkül jól illeszkednek már újszülött korban és az első pár felszedett kg-ig tökéletes is marad. Ekkor jön a képbe a 2-es méret, ami már egy nagyobb lurkóra is szépen feladható, valóban elkísér a szobatisztaságig. Mindkét méret patentokkal tovább variálható, ahogy az egyméretes társaik. Szerinetem ez egy nagyon jó átmenet a "költséghatékony" és a "tökéletes illeszkedés" tábora között!
 
Ha még mindig bizonytalan vagy a döntésben, bátran keress email-ben! Néhány támpont segítségével szívesen segítek a választásban! info@okolurko.hu