7. fejezet: Anyagismeret
Sokszor nem csak a megfelelő fazon és típus kiválasztása okoz fejtörést pelenka vásárlás előtt, hanem az anyag kiválasztása is. Mit érdemes tudni a különböző pelus anyagokról?
Elsőként nézzük meg a különböző nedvességzáró anyagokat, amikből a pelenkakülsők készülhetnek.
PUL (polyurethane laminate)
A PUL gyakorlatilag egy tetszőleges anyag vékony, rugalmas, nedvességzáró, de szellőző műanyaggal laminálva. Mesterségesen előállított anyagról van szó, így tehát nem a legtermészetesebb pelenkázási opció, de műanyag létére is biztosít valamennyi szellőzést. Eredetileg az egészségügyben kezdték használni, mivel jól sterilizálható magas hőfokon. Kórházakban, egészségügyi intézményekben, inkontinencia betétekben, előkékben is ugyanúgy megtalálható továbbra is, mint a mosható pelenkákban. Strapabíró és rugalmas anyag, ami megfelelő kezelés mellett évekig tökéletesen használható marad. Vastagsága lehet 1 vagy 2 mm, ezt a különbséget a pelenkakülsőkön tapintásra is érezhetjük. Bár a PUL magas hőmérsékleten történő sterilizálásra és tartósságra lett tervezve, a vékony, pelusokban megtalálható rétegeket mégis kezeljük óvatosan, főként a garanciával nem rendelkező, ismeretlen gyártású névtelen darabok esetében. Minden esetben kövessük a gyártó kezelési útmutatóját, ami az esetek nagy részében 40-60 fokos mosást és alacsony hőfokú szárítást enged meg. A PUL tartalmú pelusokat ne szárítsuk forró fűtőtesten és mosáskor figyeljünk arra, hogy a pelenkák tépőzára parkoljon és ne karcolhassa, szaggathassa mosás közben a PULt. Extrém magas hőmérkésletnek kitéve PUL olvadhat és a laminálás leválhat az anyagról.
Ismert PUL-t használó márka például: Blueberry, Planetwise, Best Bottom, Flip, bumgenius, TotsBots, Gen-Y, Fuzzibunz, Thirsties
TPU (thermoplastic polyurethane)
A TPU gyakorlatilag nagyon hasonló, mint a PUL, csak a gyártási folyamatban van különbség. Előállítását környezetbarátabbnak mondják, mivel nem vegyi oldószereket használnak közben, hanem hőkötést. Ebből kifolyólag a TPU kevesebb vegyszerrel érintkezik a gyártási folyamat közben, mint a PUL. Tapintásra a TPU puhább, mint a PUL és rugalmasabb is. Zöldebb megoldás, mivel gyorsabban lebomlik (4-5 év). Hátránya a PUL-hoz képest, hogy a magas hőmérsékletre érzékenyebb. Kezelése ugyanúgy a gyártó útmutója alapján történjen, mint a PUL esetében.
Ismert TPU-t használó márka például: Rumparooz, GroVia, Kawaii
PUR
A PUL és TPU anyagnál vastagabb, tapintásra kicsit műbőrszerű PVC anyag. Légáteresztő képessége állítólag jobb, mint a PUL-nak, de vastagsága miatt esetleg lehet merevebb, kényelmetlenebb. Magasabb hőfokon is mosható és sterilizálható, elsősorban vízálló matrachuzatok gyártásához használják, de pelusok esetében is előfordul, valamint a WAHM pelenkáknál gyakoribb, mint a gyári márkáknál.
Polár
A polár szintetikus anyag, ami a bőrtől (vagy éppenséggel a pelenka anyagától) elvonja és kivezeti a nedvességet, vízálló tulajdonsággal is rendelkezik, ezért pelenka külsőként is szokták használni. Vastagabb, nehezebb verzióját használják külsőként, könnyebb, lazább szerkezetű verzióját pedig szárazontartó rétegként alkalmazzák betéteken, pelenkák belső rétegén. A gyapjú pelenka külső könnyebben kezelhető alternatívájaként tartják számon, bár kevésbé természetes megoldás. A polár gyorsabban szárad a gyapjúnál, de könnyebben halmozódik fel benne az ammónia és a mosószer lerakódás, mint a gyapjúban, tehát hajlamosabb a szagosodásra, emiatt strippinget igényel időnként. Habár a polár valamennyire vízálló, azért nem teljesen vízzáró, hordozáshoz például nem javaslom, mert nyomás hatására könnyen átpréselődhet alóla a nedvesség a pelenkából. Főként pelenka belsővel szokták használni, mivel a tocsogó, nagyon elázott helyzeteket nem tudja olyan biztosan kezelni, mint a PUL/PUR/TPU.
Gyapjú
A gyapjú kiválóan szellőző, természetes és rugalmas anyag, ami akár saját súlyának 30%-ával megegyező mennyiségű folyadékot is képes felvenni anélkül, hogy nedves érzetűvé válna. Természetes antibakteriális tulajdonságai miatt nem kell olyan sűrűn mosni, mint a többi anyagot és szagosodásra sem hajlamos. A gyapjú azonban rendszeres, de nem túl gyakori lanolinozást igényel.
Ismert gyapjú külső márka például: Disana, ImseVimse
Folytassuk a felsorolást a pelenka nedvszívó anyagainak ismertetésével.
Pamut
A gyapotnövényből előállított pamutot talán nem kell nagyon bemutatni, mindenki hallott már róla. Pelenkagyártásban széles körben elterjedt és nedvszívónak használják. Száradása közepesen lassú, foltokhoz sajnos erősen ragaszkodik, ebből az anyagból a legnehezebb eltüntetni a szennyeződéseket. A pamut bár jó nedvszívó, de nem gyors nedvességelvezető. Előnyös tulajdonsága, hogy magas hőfokon is mosható és strapabíró anyag. A “biogyapotot” (angolul: organic cotton), amit sok prémium kategóriás pelenkához is használnak, rendkívül szigorú előírások szerint termesztik, akár a bioélelmiszereket. Ezeken a gyapotföldeken nem szabad sem genetikailag módosított gyapotot termeszteni, sem bármiféle mérgező anyagot használni, így növényvédő szereket sem. Nagy figyelmet szentelnek az időjárás alakulásához mindig igazodó öntözésnek. A gyomokat nem vegyszerekkel, hanem kézi munkával irtják, ezért ez a pamutfajta egyelőre nagyon drága. A gyapottermő területeknek egyelőre csak kis hányadán (jóval 1% alatt) alkalmazzák ezt a módszert, főleg az USA-ban és Törökországban, de terjed Indiában, Egyiptomban, Izraelben és néhány más országban is. Az ilyen pamutból készült késztermékek nem tartalmaznak az egészségre káros anyagokat, és magas áruk ellenére van rájuk kereslet. Feldolgozva frottír és flanel formában is használják.
Bambusz
A bambusz növényből készült anyag nagyon jó nedvszívó, környezetbarát és nem tartogatja a szagokat. Kellemesen puha tapintású és az is maradhat akár sok mosás után is. Természetes antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, száradási ideje közepes. Sokszor használják betétekben más anyagokkal, pl. pamuttal és/vagy mikroszállal keverve. A bambusz előnye a pamuthoz képest, hogy könnyebben tisztíthatók ki belőle a foltok és kevésbé hajlamos megkeményedni. A kenderhez hasonlóan lassabb elvezetőnek számít, tehát érdemes szárazontartó, gyors pisielvezető réteggel együtt használni, ha ázás tapasztalunk. A bambusz nedvszívó képességének is jót tesz néhány kör előmosás, hogy elérje maximális kapacitását.
Kender
A kender növényből előállított anyagot általában pamuttal keverve használják pelenka betétek készítéséhez. Ez azért szükséges, mert a kender nagyon merev és keményedésre hajlamos, amit a pamut puhasága és hajlékonysága kompenzál. Rengeteg nedvességet képes felszívni, viszont cserébe nem gyors elvezető, így hirtelen nagy mennyiségű pisi esetén érdemes valamilyen hatékonyabb elvezető réteget a pelenkába fektetni a kender betét tetejére. Természetes antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. A 100% pamut anyagnál erősebb, strapabíróbb és jobb nedvszívó. A kender betétek sajnos eléggé lassan száradnak. A kender nedvszívó képessége a mosások számával nő, az új betéteket érdemes emiatt párszor előmosni.
Mikroszál
A mikroszálas betétek és belsők általában 75% poliészter és 25% poliamid keverékéből állnak, lehetnek hurkolt vagy sima szövött anyagok. A mikroszálas betétek között rendkívül nagy szórás van nedvszívó képesség tekintetében, gyártási módjuktól függően. A mikroszál előnyös tulajdonsága, hogy könnyű, vékony, nagyon gyorsan szárad és a használattal csak növekedik a nedvszívó képessége, hátránya viszont, hogy nem természetes anyag és a babapopsi érzékeny lehet rá (műszál-érzékenység esetén), valamint általában kevésbé hatékonyan tartja magában a nedvességet nyomás alatt, mint más anyagok.
Velúr
A velúr egy sűrű szövésű és rendkívül puha tapintású anyag. A mosható pelenkázáshoz használt velúr anyagok nagy része poliészterrel kevert, hogy tartósabb és strapabíróbb legyen. Gyakori a pelenka gyártásban a normál- és biopamut velúr, illetve a rendkívül selymes tapintású bambusz velúr. Sűrű szövése miatt általában lassabban szárad, de jó nedvszívó képességgel rendelkezik. Tulajdonságai nagyban függenek a felhasznált anyagoktól.
Zorb
A zorb a pelenka piac legújabb alapanyaga, amit az amerikai Wazoodle fejlesztett ki és bár már a piacon jelen van kb. 2008 óta, eléggé lassan terjed, mivel az összetételét szigorúan titkosként kezeli a cég. Rendkívül gyorsan vezeti el a nedvességet és vékonyabb az összes többi anyagnál, mégis több nedvességet tud felvenni. Összetétele egy pamut, bambusz, tencel és poliészter keverék. Speciális verziója a ZorbSilver, ami ezüst ion tartalma miatt mikrobiális tulajdonsággal rendelkezik, hatásosságát laboratóriumi tesztek igazolták. A gyártó és tervező állítása szerint nyomás alatt kevésbé engedi ki a nedvességet, mint bármelyik másik anyag és egy réteg zorb 4 réteg flanel és 3 réteg tetra nedvszívó kapacitásával bír.
Végül zárjuk a felsorolást a szárazontartó betétek és rétegek anyagaival. Ezek az anyagok nem a nedvesség felszívására és tárolására hivatottak, hanem a pisi gyors elvezetésére a belső nedvszívó mag felé.
Sherpa
A sherpa egy pamut frottír, amit a hurkoknál fésülnek, így rendkívül selymes és puha tapintást ad. Népszerű pelenkabetétként és mosható törlőkendőként használva is. A bőrtől gyorsan elszívja a nedvességet, a szennyeződésnek ellenáll és hosszabb ideig marad újszerű, mint a mikroszálas anyagok.
Polár
A polárról már az elején volt szó, könnyebb verzióját mosható törlőkendőként és szárazontartó pelenka betétként és pelenka belső rétegeként is használják jó nedvességelvezető képessége miatt.
Poliészter
Gyakran mikroszálas anyagként referálunk rá, a poliészter többek között petroleum felhasználásával készül, gyorsabban elhasználódik mint a többi szárazontartó anyag, általában hajlamos lehet a gyors vagy – magas minőségű termék esetén – lassabb bolyhosodásra és újszerű kinézetét hamar elveszti. Gyakran használják zsebes pelenkák belső rétegeként szárazontartó tulajdonsága miatt, de érzékeny babáknak nem ajánlott közvetlenül bőrrel érintkezve használni, mert az irritációhoz vezethet. Hajlamos a szürkülésre, de cserébe a foltokat egészen könnyen kitisztíthatjuk belőle és gyorsan szárad.
Ide kattintva olvashatod a Mosható Pelenka Kódex további fejezeteit:
1. fejezet: Bevezető
2. fejezet: Típusok és előnyeik
3. fejezet: Mosás és tárolás
4. fejezet: Kiegészítők
5. fejezet: Moshatózás házon kívül
6. fejezet: Képes szótár
MOST EZT OLVASTAD: 7. fejezet: Anyagismeret
8. fejezet: Úszópelenkák
9. fejezet: Piros pelenka nyomok
10. fejezet: Mosható popsitörlő kendők
11. fejezet: Gyapjú pelenka kisokos
12. fejezet: Segítség! Kiázik a zsebes pelus!
13. fejezet: Mosható pelenkák karbantartása
14. fejezet: Segítség! Kiázik a csónakos pelenka!
Az Ökolurkó webáruház (www.okolurko.hu) oldalán megjelenő Mosható Pelenka Kódex cikkek az Ökolurkó Kft. szellemi tulajdonát képezik és szerzői jogvédelem alatt állnak. Bármilyen formátumú engedély nélküli másolásuk, terjesztésük jogi lépéseket von maga után.
blog comments powered by Disqus