3. fejezet: Mosás és tárolás
Első körben azt érdemes tudni, hogy ha egy mosipelus fórumon valaki felteszi a kérdést, hogy "Mivel mossak?", akkor 100-ból 100 különböző választ fog kapni. Rengetegféle mosószerrel lehet pelenkát mosni, sokféle tárolási módja van és persze mindenkinek más válik be, más lesz a kedvence. Valaki szereti, ha illatosak a ruhák és a pelusok, valaki kifejezetten az illatmentességre törekszik. Vannak érzékeny bőrűek és környezettudatosak, akik csak a természetes mosószereket választják. A pelenkamosás erősen túlmisztifikált téma. Ha akarjuk a végtelenségig bonyolíthatjuk, de ugyanígy le is lehet egyszerűsíteni a dolgot. Pont ezért ne ijedjünk meg kezdőként sem attól, ha egy ilyen csevegőbe benézve száz különböző verziót találunk a tökéletes mosásra. :)
Mosási kisokos Ökolurkó-módra
0. Előmosás vásárlás után
Gyakori kérdés kezdő mosható pelusozó anyukák részéről, hogy kell-e az új pelenkákat az első használat előtt mosni. A válasz erre minden esetben az, hogy KELL. Ha a pelenka új, akkor még a gyártással, szállítással és csomagolással járó szennyeződéseket mindenképpen mossuk ki egy előmosással a pelenkákból. Ez egyébként minden más textil- és ruhaneműre igaz. Mindig mossuk elő őket vásárlás után, de különösen legyünk tekintettel az olcsóbb, kínai, csomagolás nélküli termékek esetén, ahol abszolút nem tudhatunk semmit a gyártás folyamatáról, a körülményekről és az anyagok eredetéről. Itt érdemes még megjegyezni, hogy esetleg az első mosáshoz egy színfogó papírt bedobni nem feltétlenül rossz ötlet, hogy biztosan elkerüljük, hogy az egyetlen piros pelus miatt az összes másik rózsaszín legyen. Hozzáteszem, hogy az eresztő szín nagyon ritka probléma, de azért érdemes számolni vele és vagy azonos színű ruhákkal mosni vagy használni a színfogó kendőt. Az előmosásnak a pelenkák esetében azonban nem csak higiéniai előnyei vannak. Számos pelenkagyártáshoz felhasznált anyag csak néhány mosás után éri el teljes nedvszívó kapacitását. Számos márkás, felhasználóbarát csomagolású pelenka esetében tünteti fel a gyártó, hogy a pelus 2-5 előmosás után éri teljes nedvszívó képességét. Az előmosáshoz nem kell semmilyen különleges mosószert használni, az is tökéletesen megfelel, amit amúgy is használunk majd a pelusok mosására. Ha például a frissen vásárolt kenderes betétünk 2 óra után kiázik, akkor ne essünk kétségbe, mossuk át párszor a többi pelussal együtt és próbáljuk újra!
1. Tárolás
A koszos pelenkát lehet szárazon, nedvesen és áztatva tárolni. A pelenka és a betétek anyagától függ, hogy mennyire bírják ezeket. A legfontosabb, hogy szerezzünk be egy zárható tárolót. Vannak kifejezetten pelenka vödrök erre a célra, de egy kevésbé dekoratívabb bármilyen lezárható edény is megteszi, ha úgy alakulna. Ennek a mérete igazodjon ahhoz, hogy hány naponta tervezünk mosni. Ha például akkora készletünk lesz, hogy elég lesz 3-4 naponta mosnunk, akkor a tárolóba bele kell férjen 3-4 napi koszos pelus. A zárható edényen kívül megoldás még a nagy méretű pelenka szennyestartó zsák, ami több napi adagot is elnyel. Ezzel a földön tudunk helyet spórolni és utazáskor is könnyebben vihetjük magunkkal, mint egy vödröt.
A tárolás mindig azzal kezdődik, hogy kicsit megtisztítjuk a pelust. Kaki termés esetén kidobjuk belőle az anyagot a kakifogó papírral együtt és/vagy leöblítjük a nagyon folyós dolgokat róla. Foltmentesítésre érdemes a pelusokat tárolás megkezdése előtt a koszos részeken átdörzsölni folttisztító szappannal. Ebből sok fajta van, mi a például Klar's marhaepe szappant használjuk (vegán megoldás az Econut mosódiós folttisztító szappanja). Ha nincs foltunk, csak pisi, akkor ízlés kérdése, hogy kiöblítjük és kinyomkodva nedvesen, vagy öblítés nélkül szárazon, esetleg öblítés után áztatóvízbe tesszük-e el. Én öblítés után, a vizet kinyomkodva, nedvesen tárolom a pelusokat a vödörben, aminek a tetejére belülre szoktam csepegtetni teafaolajat. A teafa olaja fertőtlenítő hatású (bár ez érdemben csak lényegesen nagyobb mennyiségben érvényesül) és az esetleges szagokat kordában tartja. Akinek ez nem jön be, lehet más illóolajat is használni (pl. a bababarát levendulát) vagy egyáltalán nem használni. Az olajakat nem ajánlom közvetlenül a pelusra csöppenteni és úgy tárolni, mert megeshet, hogy esetleg foltot hagy pl. bambusz peluson, bár ezek eltüntethető foltok. Aki áztatva szeretne tárolni, az tartsa szemmel a pelusait és ne tegyen az áztató vízbe olyan anyagot (pl. hipó és más agresszív fehérítők/fertőtlenítők), ami marhatná a természetes anyagú pelusokat, mert könnyen "megkopaszodhatnak" a gyengébb minőségű anyagból készült szőrös nedvszívók és az áztatáshoz használt anyag lerakódhat a pelusban, ami aztán érintkezik a bababőrrel. Az áztatva tárolást csak abban az esetben ajánlom, ha gondoskodunk a baktériumok szaporodásának megakadályozásáról, de kíméletes módszerrel. A gyártók nagy többsége a kiöblítve, kinyomkodva, nedvesen tárolást ajánlja.
Bambino Mio zárható fedeles, mosóháló akasztós szennyestároló vödör (6290Ft)
Véleményem szerint ideális az öblítés után kicsavarva, nedvesen tárolás. Ha nem csavarjuk ki a pelust eléggé, akkor a vödör aljában felgyűlhet a belőlük kiszivárgó víz és elkezdhet büdösödni, ezt megakadályozhatjuk az alapos kicsavarással és illóolaj használatával. A nedves, átöblített pelusok egyébként nem büdösödnek, ha megfelelően szellőző tárolóban várják a mosást. Ha például egy fedél nélküli vödörben tartjuk a pelusokat egy jól szellőző helyiségben, akkor napokig állhatnak, nem kezdenek szagosodni. Ilyen esetben azonban vigyázzunk, hogy a totyogók és háziállatok ne férjenek hozzá és ne tudják kipakolni.
Ha kimozdulunk a gyermekkel, utazni megyünk vagy csak a játszótérig, érdemes beszerezni egy pelenkazsákot. Ez egy belül vízhatlan anyaggal bevont zárható zsák, ami a koszos pelenkák tárolását hivatott szolgálni. Lehet akár a pelenkavödröt is helyettesíteni vele, de szerintem ez kevésbé kényelmes megoldás és általában a zsákok kisebbek, mint a vödrök. Amikor hazaérünk a pelusokat a szokásos módon tisztíthatjuk, a zsákot pedig velük együtt a mosógépben moshatjuk. A peluszsák használata megkímél a szagok szivárgásától is. A zsákok lehetnek cipzárosak, megkötősök, patentosak. Az én kedvencem a cipzáros megoldás. Példának itt egy csodaszép Totsbots pelenkazsák:
2. Mosható pelenkák mosása
A pelusokat sokféle mosószerrel lehet mosni, választhatunk illatosított bolti kész mosószereket, illatmentes és környezetbarát megoldásokat, mint a mosószóda (kivéve gyapjú külsők) és házi készítésű mosókeverékeket is. Pár dologra érdemes csupán figyelni: ne legyen öblítő és mosószer kombinációja a tisztítószerünk, mert az öblítő használata minden pelenka esetében tiltott (lásd 3. pont Öblítés) és ha indokolt, kerüld az enzimtartalmú mosószert, mert az enzimek esetleg extra érzékeny bőrűeknél bőrirritációt okozhatnak. Ha biztosra akarsz menni, akkor válassz Ökolurkó tisztítószer kínálatából, ahol garantáltan csak és kizárólag mosható pelenkához használható és környezetbarát megoldásokat találsz! Itt találsz pelusokhoz való fertőtlenítő adalékot és nátrium perkarbonátot is. Ha biztonságosan akarunk játszani, akkor minden esetben kövessük a gyártói mosási utasításokat. Mosáshoz egyáltalán NEM javasoljuk semmilyen mosótojás vagy mosólabda használatát!
Bambino Mio MioFresh fertőtlenítő mosószer adalék (2390Ft)
3. Mosható pelenkák öblítése
Az összes pelenka gyártó kivétel nélkül tiltja a bolti öblítőszerek használatát, ezek ugyanis egy vegyszeres réteget képeznek a pelenka anyagának szálain, ami lényegesen le tudja rontani a pelus nedvszívó kapacitását. Mindemellett az öblítők általában erősen parfümözöttek, így nem éppen az érzékeny bababőr barátai. Mosóparfüm és illóolajok csepegtetése az öblítő tartályba megengedett, ha illatokra vágyunk.
4. Szárítás
Mielőtt szárítógépbe tennénk a pelusainkat, mindig ellenőrizzük a címkét vagy a csomagolást és nézzük meg, hogy a gyártó ajánlja-e a gépi szárítást. Sok prémium kategóriás márka gyártója javasolja az alacsony hőfokon szárítást, de ha noname vagy cimkétlen kínai pelusokkal van dolgunk, akkor jobban tesszük, ha nem szárítjuk őket gépben a biztonság kedvéért. A pelenka belsőket és betéteket akár magasabb hőfokon is száríthatjuk, a bambusz és kender anyagok kifejezetten megpuhulnak a szárítógépben. A gyapikkal mindenképpen kerüljük a gépi szárítást és a fűtőtestre teregetést, hogy elkerüljük a zsugorodást. Ellenben a napsütésen száradást az udvaron vagy erkélyen kilógatva a pelusok nagyon szeretik és a napfény folttisztító és fertőtlenítő hatása sem utolsó. Beltérben szárítva ne tegyük a pelusokat (kivéve a betéteket) radiátorra száradni, a túl nagy közvetlen forróság sem a külsőknek, sem a gumiknak nem tesz jót. A betéteket érdemes kicsit meghúzkodni a két szélüknél, mert egyik-másik hajlamos kicsit megcsavarodni a mosógépben. Ezen egy kiterítés előtti gyors mozdulattal könnyedén segíthetünk. Ha nincs szárítógépünk és zavar, hogy a bambusz anyagok kissé megkeményednek idővel, akkor megtehetjük, hogy szárazon egymáshoz dörzsöljük a pelenkákat, ezzel tudunk rajtuk puhítani. Szárítógépben nyugodtan használhatunk szárítótojást, szárítólabdát.
Gépi szárítás előtt ezeket a jeleket keressük a címkén és csomagoláson:
5. Stripping (ammónia- és egyéb lerakódás-mentesítés)
Mikor kell strippinget csinálni?
- Ha magas enzim, balzsam vagy parfüm tartalmú mosószert használunk, ami idővel felgyűlhet a pelenkában, bőrirritációt vagy a nedvszívó képesség romlását okozva.
- Ha véletlenül anélkül használtunk popsikrémet, hogy pelenkabetéttel megvédtük volna a pelust. A krém beledörzsölődhet az anyagba, ami önmagában nem nagy katasztrófa, de a nedvszívó képesség csökkenthet tőle és egy-egy sima mosás nem feltétlenül tudja kitisztítani a szövet szálai közül megfelelően a krémet.
- Ha ázást kezdünk tapasztalni a gyerek étkezési szokásainak és bevitt folyadék mennyiségének változása nélkül.
- Ha a pelusban mosás és/vagy szárítás után kellemetlen illat marad.
- Ha mosószert kellett váltanunk allergia vagy bőrirritáció miatt, akkor a régi tisztítószer maradványaitól egy strippinggel megszabadulhatunk.
Én csak ammóniaűző szertartásnak hívom az alkalmankénti nagy beáztatást. A pelusokban idővel fel tud gyűlni pisi és mosószer lerakódás, ami azt eredményezheti, hogy mosás után (is) szaguk van a pelenkáknak és bőrirritáció jelentkezik vagy a pelenka nedvszívó képessége lassul. Ez ellen könnyű védekezni. A lerakódások kialakulását jelentősen csökkenti, hogy ha mosás előtt kiöblítve tároljuk a pelusokat és nem hagyjuk őket "érni". Azonban időnként így is hasznos egy mélytisztítás. Erre a célra a nátrium perkarbonát például megfelelő szer, oxigénes fehérítő néven is megtaláljuk drogériákban, webshopokban, de érdemes jobb minőségűt választani. Este lefekvés előtt max. 40 fokos, kézmeleg vízbe szórjuk egy kis nátrium perkarbit vagy MioFresh fertőtlenítő adalékot, keverjük kicsit el és tegyük bele a tiszta, mosott pelusokat (külsőket nem szükséges, csak azokat, amikben van belevarrt nedvszívó is), majd hagyjuk ázni reggelig. Reggel nyomkodjuk ki belőlük a vizet és irány a mosás. Érdemes először egy sima vizes öblítést csinálni, utána pedig egy hosszú, alapos programra, ha lehet 60 fokra betenni mosni a mosható pelenkákat. Én ezt havonta-kéthavonta egyszer megcsináltam, amíg nem kezdtem el adagolni a mosáshoz a MioFresh fertőtlenítő adalékot. A MioFresh használata óta nem volt szükséges a rendszeres mélytisztítás a pelenkáinkon. A nátrium perkarbonátot egyébként mosószer/mosószóda mellé is lehet alkalmanként adagolni mosáskor, illetve vízzel pempősítve közvetlenül a foltokra dörzsölve nagyon jó tisztító hatású. Makacs zsíros lerakódások esetén (pl. popsikrém miatt) használhatunk balzsammentes mosogatószert is a stripping áztatáshoz. Ha ez a hagyományos stripping és a hosszú mosás sem segít a szag vagy nedvszívás problémán, akkor egyszeri alkalommal be kell vetni valamilyen erős fertőtlenítő szert, pl. Sanytol és a további visszatérő problémák megelőzése érdekében érdemes felülvizsgálni a mosási rutint és a használt mosószereket.
6. Folttisztítás
Előfordul, hogy a papírbetét (kakifogó papír) használata mellett is szükség lesz folttisztításra. Mosható pelenkákhoz marhaepe folttisztító szappant szokás használni, ami tökéletesen el tud bánni a foltokkal. A darabos szennyeződés (a kakipapír) eltávolítása és tiszta vizes átöblítés után pár húzással dörzsöljük be a foltos részt az anyagon, majd hagyjuk állni egy ideig. A marhaepe szappant kiöblíthetjük, majd szennyesbe dobhatjuk, de mosásig a pelenkán is hagyhatjuk öblítés nélkül. A már említett nátrium perkarbonát (másik nevén foltsó) és nátrium perkarbonát alapú tisztítószerek (pl. a MioFresh) is hatékony megoldás. Mindkét anyag akkor a leghatásosabb, ha frissen, a szennyeződés észrevétele után azonnal alkalmazzuk őket és nem hagyjuk a foltot beszáradni az anyagba. A marhaepe szappan kiváló zsíros, véres, kakifoltos problémákra, a foltsóból kevert krémes bedörzsölés pedig általános folttisztító hatású és fehérítő. Mindkét anyag használható nyugodtan fehér és színes anyagokon is, nem csak pelusok, de ruhák és egyebek tisztítására is. Mi marhaepe szappant és a BambinoMio MioFresh pelenka fertőtlenítő adalékot használjuk:
Senseco marhaepés folttisztító szappan (890Ft)
Ide kattintva olvashatod a Mosható Pelenka Kódex további fejezeteit:
1. fejezet: Bevezető
2. fejezet: Típusok és előnyeik
MOST EZT OLVASTAD: 3. fejezet: Mosás és tárolás
4. fejezet: Kiegészítők
5. fejezet: Moshatózás házon kívül
6. fejezet: Képes szótár
7. fejezet: Anyagismeret
8. fejezet: Úszópelenkák
9. fejezet: Piros pelenka nyomok
10. fejezet: Mosható popsitörlő kendők
11. fejezet: Gyapjú pelenka kisokos
12. fejezet: Segítség! Kiázik a zsebes pelus!
13. fejezet: Mosható pelenkák karbantartása
14. fejezet: Segítség! Kiázik a csónakos pelenka!
Az Ökolurkó webáruház (www.okolurko.hu) oldalán megjelenő Mosható Pelenka Kódex cikkek az Ökolurkó Kft. szellemi tulajdonát képezik és szerzői jogvédelem alatt állnak. Bármilyen formátumú engedély nélküli másolásuk, terjesztésük jogi lépéseket von maga után.
blog comments powered by Disqus