Hogyan támogasd a szoptató anyát?
Megszületik a baba, mellre tesszük, szopik és kész is! Ilyen egyszerű a szoptatás, nem? Sokszor sajnos nem alakul ilyen idillien és könnyedén a szoptatás, főleg a legelején. Ha szoptatásra készülő vagy már szoptató párod, barátnőd, rokonod van, akkor íme néhány tipp, hogy miképpen tudod őt (vagy éppen saját magadat) tudatosan támogatni.
1. Ha nehezen megy...
Akármennyire felkészült is egy kismama, a szülés után sokszor meglepetésként éri, hogy a szoptatás "élesben" mégsem olyan egyszerű és gyakran a kitartó próbálkozás, könnyek, fájdalmas élmények sem vezetnek sikerre. Ha az anyának nehézsége akad a szoptatással, akkor az érzelmi támogatás mellett érdemes javasolni szoptatási tanácsadó (azaz laktációs tanácsadó) megkeresését. Ezek a kifejezetten szoptatási kérdésekben képzett szakemberek néha már telefonos segítséggel is könnyíteni tudnak az anya dolgán, de házhoz is jönnek és szakszerű elméleti és gyakorlati segítséget is nyújtanak a családnak. Miért nem elég egy védőnői tanács? Sokszor előfordul, hogy a helyi védőnő nem kapott megfelelően modern és naprakész tudást tanulmányai során (vagy tudása elévült hosszú évek után), míg a szoptatási tanácsadók mindig a legfrissebb ajánlásokkal és információkkal támogatják a szoptató anyát. Magyarországon az IBCLC és a La Leche Liga szoptatási tanácsadói állnak az anyák rendelkezésére. Ezen szervezetek weboldalain is számos hasznos olvasnivalót lehet találni szoptatás témakörben.
2. Inni, inni, inni!
Rendkívül fontos a tejtermelés fenntartása érdekében a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása is. Sok szoptató anya számol be elemi erejű szomjúságról amikor a baba mellen van. Egy könnyű, egyszerűen tisztán tartható és újratölthető kulacs a szoptatós fészekhez bekészítve mindig nagyon hasznos. Szoptató anyáknak a napi 3-4 víz fogyasztás ajánlott, császármetszésből felépülés idején pedig kiemelten fontos a folyadék utánpótlás.
3. Tejfoltos poló, anyatej mindenhol?
Amikor a baba az egyik mellen szopik akkor a tejledó reflex következtében a másik mellből is elkezdhet anyatej szivárogni. Valakinek ez néhány csepp kicsordogálását jelenti, de az erős tejleadó reflex akár spriccelő tejszökőkutat is csinálhat a mellből. Senki sem szeret tejfoltos ruhában lenni, még otthon sem, ezért egy puha, az érzékeny mellbimbóhoz kíméletes anyagú, jó nedvszívó erejű szoptatós melltartó betét aranyat érhet és sok-sok átöltözést spórolhat meg. Ha sok tej folyik el, akkor tejgyűjtő kagylót is lehet tenni a melltartóba.
4. Enni, enni, enni!
A folyadék utánpótláshoz hasonlóan a tápanyag- és kalóriabevitel is nagyon fontos szoptatás idején. Egy szoptató anya akár napi 1 liter tejet is simán termelhet, aminek előállítása rendkívül energiaigényes a szervezet számára. Egy bármikor előkapható, egészséges és jóleső nasival megtöltött snacktartó zsákocska is szuper ajándék lehet egy szoptató anyukának. Legjobb, ha dagira töltve adod át! ;)
5. Az a véget nem érő szoptatás...
Az "etesd csak 3 óránként és maximum 10 percig" és ehhez hasonló elavult és sokszor káros tanácsok szerencsére kezdenek egyre ritkábban elhangozni. Ma már tény, hogy a szoptatás nem csupán etetés, de stresszoldás, megnyugvás, kötődés, azaz érzelmi szükséglete is a babának. Az igény szerinti szoptatás azt jelenti, hogy a baba ritmusában, az ő igényei szerint biztosítjuk neki az anyamellet. Azaz hozzá, az ő jelzéseire és nem stopper órára és táblázatokra hagyatkozunk. Ez kétségkívül sokszor hoooosszan elhúzódó és gyakori szoptatást jelent, ami egy idő után unalmassá válik. Az olvasás egy szuper alternatíva a folytonos Facebook és Instagram böngészés kiváltására. Ha olyan könyvet választasz a szoptató anyának ajándékba, ami nem csak az időt múlatja, de lelki feltöltődést és hasznos tanácsokat is ad, akkor igazán nem tudsz mellényúlni.
blog comments powered by Disqus