8 tipp a zöldebb babás mindennapokért
Összegyűjtöttünk 8 ötletet arra, hogy hogyan teheted kisgyerekes családod mindennnapjait kicsit zöldebbé. Még nekünk is bőven van mit tanulni, van miben fejlődni, de ezt a pár dolgot szinte mindig szem előtt tartjuk és nem kerül különösebb erőfeszítésbe se. Csatlakozzatok hát ti is!
1. Pelenkázás
A babás időszak leginkább környezetterhelő része a pelenka használat. Szobatisztulásig egy lurkón átlagosan 7-8000 pelenkát kell cserélni. Nem mindegy, hogy ez egy 30 db-os mosható pelenka készlet, vagy 1,5 tonnányi veszélyes hulladéknak számító eldobható pelenka. Használj mosható pelenkát vagy biológiailag lebomló eldobható verziót a 400-500 év alatt lebomló eldobható pelenkák helyett! Hogy miért érdemes még mosható pelenkát használni, azt ingyenes Mosható Pelenka Kódexünkben bővebben is leírtuk már. Emellett otthon nyugodtan használhatsz mosható törlőkendőt, vagy egyszerűen a baba altáját csap alá tartva, szemétképzés nélkül kapsz tiszta végeredményt. Ha úton vagytok, praktikus egy csomag eldobható törlőkendő, de ma már abból is választhatsz tiszta, környezetbarát verziót. Jó módszer lehet, hogy megnézed a csomagoláson, hogy wc-be dobható-e. Ha igen, valószínűleg az egy barátságosabb fajta.
2. Öltöztetés
Ahogy pelenkából is kellemesebb viselet a természetesen puha anyagú, úgy a finom baba és gyerekruhákból is. Vásárolj jó minőségű, etikusan gyártott babaruhákat! Habár a biopamut, organikus anyagok és etikusan gyártott (fair trade) termékek általában drágábbak a műszálas, tömeg gyártott verzióknál, előbbieket azonban megveheted használtan, hiszen tényleg több gyereket is vígan kiszolgálnak. Vadászni tudsz helyi turkálókban, aukciós oldalakon, Marketplacen, Vintiden, Facebook csoportokban. Utóbbival más anyukákkal is jót teszel, hiszen megszabadítod őket a számukra már feleslegessé vált daraboktól. Biopamut kollekciója már pár olcsó ruhaláncnak is van (pl. H&M), ezeken a helyeken olcsóbban vehetsz organikus ruhákat, de ennek az olcsóságnak az ára a rövid élettartam és a kicsit sem etikus gyártási folyamat. Add kölcsön az "éppen nem jó egyik gyerekemre sem, de még lehet hogy kelleni fog" kategóriájú ruhákat és fogadd jó szívvel, ha valaki felajánlja neked az övét!
3. Étkezés
Kerüld a kész, előre csomagolt ételeket, nasikat, üdítőket! Vásárolj nagyobb kiszerelésben, előre otthon megtervezve, hogy mire van szükségetek valójában! A bevásárlólista írással és annak szigorú követésével megspórolhatod magatoknak a csábító csomagolások miatti felesleges és sokszor egészségtelen impulzus vásárlást. A nagyobb tételben megvásárolt vagy éppen házilag elkészített ételeket és nassolnivalókat tartsátok kiruccanások alkalmával újra és újra használható, mosható tárolókban (Pl. Babychicks cipzáras snacktartó /cumitartó - zsálya (okolurko.hu), Babychicks cipzáras snacktartó /cumitartó - tejszín (okolurko.hu)). Amikor otthon vagytok, akkor is választhattok mutatós és nem műanyag tálakat és poharakat.
4. Játékok
A sok színes-szagos, sok száz év alatt lebomló műanyag játék helyett válaszd a természetes anyagú darabokat! Lehet ez fa, textil vagy akár kaucsuk (Pl. BIBS rágóka - mustár csillag (okolurko.hu)), hidd el ezeknek már a tapintásuk is leírhatatlanul jobb az előbb említettekénél, nem beszélve a felesleges káros anyagok elkerülésének pozitívumáról. Ezeknek a csomagolása is szinte minden esetben újrahasznosítható vagy már újrahasznosított anyagból készült. A prémium minőségű játékokat épp úgy tovább örökítheted vagy eladhatod, mint a jó minőségű gyerekruhákat. A természetes alapanyagok mellett arra is fordíthatsz egy kis figyelmet, hogy azokat fenntartható gazdálkodásból nyerje a gyártó.
5. Mosás
Egy gyerek rengeteg szennyessel jár, ez tény. De ne essünk túlzásokba! Nem kell lecserélni a ruhákat, majd 90 fokon kimosni minden egyes csepp almalé után. Használj ki minden ruhadarabot maximálisan, moss 30-40 fokon, ha csak nem indokolja valami speciális tényező a magasabbat. Használj környezetbarát mosószereket. Nagy divat manapság a szárítógép, de ha nincs semmi akadálya, akkor inkább teregesd ki a ruhákat! Ezzel energiát és pénzt is spórolsz. Tudtad, hogy a legjobb és legolcsóbb folttisztító 100%-ban természetes és ingyen van? Ebben a cikkünkben elolvashatod, hogy mi is ez a csodaszer.
6. Közlekedés
Amikor az embernek gyereke születik, akkor hajlamos elkényelmesedni, kicsit többet használni az autót, mint amennyire tényleg szükséges. Sétáljatok sokat, használj bátran babakocsit vagy egészséges tartást biztosító babahordozót, ami nektek kényelmesebb! Utóbbi sok helyzetben ad nagyobb szabadságot, például egy erdei kiránduláson, nehezebb terepen és bevásárláskor, amikor nagyon jól jön két szabad kéz. Már babahordozó eszközből is találsz tiszta, biopamutból készült modelleket. Tanítsd meg a lurkót mielőbb biciklivel, rollerrel közlekedni, így belátható távolságokra még élvezetesebb is lesz eljutni, mint négy keréken. Ha családi autótok van, próbáld minél többször megtölteni azt, vidd el a szomszéd gyerkőcét is edzésre vagy szervezzetek közös anya-baba kiruccanásokat.
7. Kreatívkodás
Gyűjtsétek a kupakokat, üres dobozokat, gurigákat, flakonokat! Ezeket végtelen számú különböző módon fel lehet használni kézműveskedés során. Ehhez persze meg kell várni, míg a lurkó kicsit ügyesedik, de ha egyszer rákaptok az ízére, akkor soha nem lesz elég a kifesthető WC-papír guriga. Hidd el, jó időben elkezdeni gyűjtögetni! :) Az interneten millió és millió találatot kapunk, ha újrahasznosított anyagokból készült sajátkezű játékokra keresünk. Remek ilyen ötletforrás a Pinterest, de nyugodtan hagyatkozzatok saját kreatív erőitekre és fantáziátokra!
8. Szemléletformálás
Tanítsd a gyerekeket is szelektíven hulladékot gyűjteni, nem pazarolni a vizet, nem kidobni az ételt, lekapcsolni a villanyt, vigyázni a ruháikra és játékaikra! Az ilyen alapvető dolgokat a totyogók az utánzós kismajom korszakukban végtelen lelkesedéssel tudják elsajátítani és nagyobb korukra ezek az aprónak tűnő dolgok már természetesek lesznek számukra. Töltsetek a szabadban minél több időt, engedd felfedezni a természetet, csíráztassatok, ültessetek együtt! Kicsi növényt locsolni már az egészen picikék is tudnak és rendkívül szórakoztató nézni, ahogy óránként rohannak a maghoz, hogy kikelt-e már. :) Nagyobbacska gyerekeknek pedig már zöld-szemléletű mesekönyvekkel is segíthetünk.